2015р.
Основна мета цього керівництва «Раціональна антимікробна фармакотерапія» — уявити сучасний погляд з позицій доказової медицини на проблему розумного і раціонального застосування антимікробних засобів для лікування інфекційних захворювань. Свідченням актуальності даної проблеми є той факт, що за кордоном щорічно видається або перевидається 2-3 керівництва з лікування інфекційних захворювань. У нашій країні перше повноцінне видання з цієї проблеми "Раціональна антибіотикотерапія" (С. М. Навашин, В. П. Фоміна) вийшло у 70-х роках і кілька разів перевидавався. На жаль, перевидання цієї книги не було більше 15 років.
Даний посібник раціональної антимікробної хіміотерапії є першим у нашій країні повноцінним виданням на цю тему, в якому представлені не тільки проблеми раціонального вибору антимікробних засобів і тактики їх застосування, але і питання етіології, механізмів розвитку інфекції, клініки, сучасний погляд на діагностику захворювань і диференціальний діагноз з синдромно-подібною патологією. У розділі клінічних рекомендацій представлений зважений сучасний погляд на раціональний вибір антимікробних засобів з позицій доказової медицини і з урахуванням думок провідних фахівців, дата тактика лікування, у тому числі при неефективності стартової терапії, наведено критерії ефективності лікування та типові помилки, що спостерігаються в клінічній практиці.
Рекомендовані антимікробні засоби приведені у відповідність з їхніми міжнародними непатентованими назвами (INN). Винятком є лікарські засоби, для яких немає офіційно затверджених непатентованих назв, деякі комбіновані лікарські засоби і антибактеріальні препарати для місцевого застосування.
Керівництво по раціональної антимікробної хіміотерапії складається з вступу, трьох основних розділів та довідкових матеріалів. У вступі наводяться основи клінічної мікробіології для клініцистів і мікробіологів.
У першому розділі представлена докладна характеристика основних груп антимікробних засобів. При описі груп використовується класичний підхід до побудови матеріалу, прийнятий в клінічній фармакології: основна характеристика групи, антимікробна активність, резистентність, фармакокінетика, показання, протипоказання, запобіжні заходи, режим дозування та застосування, побічні ефекти. Слід зазначити, що наведені показання до застосування антимікробних засобів розроблені на підставі зваженого думки експертів з позицій доказової медицини з урахуванням сформованої клінічної практики і даних контрольованих клінічних досліджень, сучасного стану резистентності в Росії, а також позицій фармакоекономіки.
У другому розділі наводяться рекомендації щодо раціональної фармакотерапії основних інфекційних захворювань, причому останні згруповані або по локалізації інфекції (інфекції дихальних шляхів, інфекції сечовивідних шляхів тощо), або за етіологічним фактором (мікози, вірусні інфекції). Особливий розділ у посібнику — інфекційні захворювання, викликані патогенними бактеріями та вірусами (зоонозы, повітряно-крапельні антропонозы та ін), а також протозойні захворювання.
В третьому розділі наводиться детальна характеристика антибактеріальних, протигрибкових, противірусних і проти-вопростейших лікарських засобів. Для добства читачів опис всіх препаратів уніфіковано.
У книзі «Раціональна антимікробна фармакотерапія» також представлені реферативні огляди та описи препаратів, надані фармацевтичними компаніями-спонсорами або підготовлені на підставі їх даних. Всі ці матеріали спеціально відзначені, причому особливо виділені матеріали компаній, відредаговані нами.
Антимікробна хіміотерапія є міждисциплінарною проблемою сучасної медицини. Даний посібник раціональної антимікробної хіміотерапії призначене для лікарів усіх спеціальностей — клінічних фармакологів, інтерністів, хірургів, педіатрів, інфекціоністів, мікробіологів, імунологів, — тих, хто в своїй практичній роботі зустрічається з інфекціями і призначає антимікробні засоби. Редактори і авторський колектив будуть вдячні читачам за всі побажання та зауваження, які виникнуть у процесі використання цього керівництва.