Перед вами перший переклад на російську мову Європейського керівництва з серцево-судинної патології, в якому зібрана вся найбільш досконала інформація з діагностики та лікування різних захворювань серця і судин. Подібне керівництво є регулярним виданням, в якому кожні два роки оновлюються всі розділи з урахуванням появи нових офіційних рекомендацій професійних товариств і результатів останніх клінічних досліджень. У сучасному світі, століття доказової медицини, швидкого розвитку медичних технологій, в епоху інновацій величезне значення має швидкий доступ до джерел інформації, до новітніх досягнень, самим останнім рекомендаціям фахівців. Постійне оновлення та періодичне видання тематичних посібників у всьому світі є основою успішного підвищення кваліфікації лікарів.
Колектив Федерального центру серця, крові та ендокринології ім. В. А. Алмазова за пропозицією Європейського товариства кардіологів взяв на себе обов'язок перевести останнє керівництво по кардіології «Хвороби серця і судин» і представляє його російським читачам. Колектив перекладачів і наукових редакторів сподівається, що подібний досвід видання міжнародних посібників російською мовою стане успішним і допоможе російським фахівцям у різних областях підвищити свій рівень знань з цікавої проблеми.
Основна місія Європейського товариства кардіологів - збільшення тривалості та поліпшення якості життя населення за рахунок зниження поширеності серцево-судинних захворювань. Для цього Європейське товариство кардіологів взяло на себе відповідальність за навчання кардіологів та поширення знань (за допомогою організації конгресів), за розробку рекомендацій, доповідей, а також за підготовку посібника з кардіології, друге видання якого є в даний час.
Ми б хотіли скористатися можливістю і подякувати всім, хто вклав досвід, час і сили в нове видання «Хвороби серця і судин», особливо авторів і редакторів. Важко переоцінити їх досвід в справі передачі найактуальнішої інформації нашим колегам в Європі і у всьому світі.
При розгляді нового проекту, такого, як нове видання керівництва «The ESC Textbook of Cardiovascular Medicine», виникає закономірне питання: чи потрібно воно? Відповідь очевидна: так, воно необхідно.
За останні 50 років
кардіологія досягла величезних успіхів, більш значні, ніж у всіх інших областях медицини, разом узятих, і якщо тривалість життя збільшилася за цей період в середньому на 10 років, то на 60% це відбулося завдяки розвитку кардіології. Однак серцево-судинні захворювання залишаються найбільш частою причиною смертності та інвалідизації в країнах Західної Європи і стануть основною причиною смертності до 2020 р. у всьому світі. Кардіологи поки ще не домоглися успіху в усуненні серцево-судинних захворювань, а лише змогли збільшити тривалість життя пацієнтів. Навіть це, поза всяким сумнівом, має виключну важливість, але абсолютно ясно, що нам необхідно ще багато дізнатися про серцево-судинних захворюваннях, і насамперед зрозуміти їх патогенез, а також удосконалити діагностичні методи. Величезний прогрес в області діагностики в поєднанні з новими біологічними тестами, особливо заснованими на аналізі геноміки та протеоміки, дозволяє точніше ставити діагноз, але і вимагає якісно нового рівня знань та подання їх є одним із завдань, що стоять перед новим виданням керівництва «The ESC Textbook of Cardiovascular Medicine».
Крім того, швидко змінюються принципи ведення пацієнтів, від збору анамнезу до аналізу вікових змін і контрольованих аспектів захворювання, і це також знайшло глибоке відображення в керівництві. Все більш популярним стає спорт, не в останню чергу у зв'язку з його важливою роллю в профілактиці захворювань. Ця тема, а також проблеми некардиологических втручань у кардіологічних хворих виступають новим, окремим розділом другого видання. Нові розділи вводяться як додаток до розширеним та доповненим розділів старого видання відповідно з новітніми цілями і завданнями Європейського товариства кардіологів. Ми впевнені, що книга «Хвороби серця і судин» стане помітною віхою в розвитку кардіології в Європі і за її межами, і пишаємося цим.